Prawidłowo położone fundamenty odgrywają ważną rolę. Nie tylko utrzymują cały dom. To one dbają o prawidłową wilgotność, czy izolację przed zimnem. A proper foundation does more than just hold a house above ground. Dlatego raz położone, powinny funkcjonować wieczność. Jeśli Twój dom nie ma dobrych fundamentów, to automatycznie cała konstrukcja ma gorszą jakość. To od nich wszystko zależy.
Dobry fundament to coś więcej niż tylko kopanie dziury i bawienie się betonem. Musi być idealnie dopasowany do całej konstrukcji, brać pod uwagę rodzaj i kondycję gleby It must be tailored to its site like a custom suit, taking into account soil conditions, wody gruntowe, a nawet jakość zasypki. Zaniedbanie jednej małej rzeczy, może sprawić, że wysiłki pójdą na marne.
Aby mieć świadomośc tego, jak wielkie ma to znaczenie, oto kilka ważnych faktów. Średnia waga fundamentów to 7,5 tony. Natomiast waga przeciętnego domu wynosi 50 ton. Fundamenty to coś, co ma utrzymać cały ten ciężar. Aby wszystko mogło zadziałać, wymaga od nas dbałości o każdy szczegół. A tak naprawdę kiedy dom już stanie, nie będziesz mógł ich nawet zobaczyć. Około 30-40% czasu, poświećonego na budowę całego domu, to czas, który inwestuje się w położenie fundamentów. A koniec końców, efektów bezpośrednio nie widzisz. Decyduje to jednak o tym na ile cały budynek będzie stabilny.
Tutaj często wykorzystuje się palowanie. Co to w ogóle jest? Jest to technika mająca na celu sztuczne wzmocnienie budynku. Polega na przeniesieniu ciężaru budynku na grunt. Jest to szczególnie przydatne rozwiązanie, kiedy nośność gruntu jest niewielka, dom znajduje się na wzniesieniu, lub kiedy wokół znajduje się dużo wód gruntowych. Dzięki tej technice, budynek może stanąć niemal w każdym miejscu. Używa się tu specjalnych pali, które wpuszcza się do możliwie najgłębszych warstw gleby. Dzięki nim ciężar zostaje przeniesiony. W przypadku niewielkich domów jednorodzinnych, które nie stanowią takiego ciężaru, używa się mikropali.
Jeśli od samego początku zadbamy o fundamenty, będziemy mogli mieć pewność, że mieszkamy bezpiecznie. Dlatego warto zrobić to profesjonalnie.