Podczas adaptacji projektu, gdzie należy poruszyć temat poddasza, wiele kontrowersji wzbudza temat ścianki kolankowej. Tak jak w przypadku poddaszy nieużytkowych, jej wysokość jest praktycznie dowolna, tak w przypadku poddaszy mieszkalnych pojawia się problem, który trzeba rozwiązać już w fazie projektu domu.
Ściany skośne na poddaszu utrudniają aranżację wnętrza. Z reguły, ściany kolankowe mają wysokość około metra. W przypadku, gdy na poddaszu nie przewiduje się umieszczenia dużej ilości mebli, jest to odpowiedni wymiar, by wstawić łóżko, biurko czy niską szafkę. Problem może się pojawić, gdy ma powstać pomieszczenie, które nie umniejsza się do pozostałych. Aranżacja kuchni czy salonu może stać się kłopotliwa. Pomijając problem z indywidualnym zamówieniem mebli na wymiar, dosyć często inwestor życzy sobie podniesienia ścianki kolankowej do nawet półtora metra lub więcej. Jest to spowodowane głównie chęcią upchnięcia jak największej liczby wyposażenia na poddaszu.
Konsekwencji przy takich rozwiązaniach jest całe mnóstwo. Z najmniej znaczących można wymienić chociażby wygodę. Przy tak wysokich ścianach, okna na poddaszu będą całkowicie poza dostępem dla mieszkańców. Nawet otwarcie go będzie wymuszało wchodzenie na krzesło lub nawet drabinę. Trzeba być również świadomym, jaki projekt domu się wybrało. Bardzo często podniesienie ścian kolankowych spowoduje zaburzenie proporcji budynku, który straci wiele na swojej estetyce. To jednak nie wszystko. Należy zastosować inne rozwiązania technologiczne. Ścianka kolankowa wspiera konstrukcję domu, a jej podniesienie wymaga większego wzmocnienia. Złe uzbrojenie będzie zagrażało bezpieczeństwu mieszkańców. Należy się więc liczyć z dodatkowymi kosztami materiałów budowlanych i robocizny.
Choć użytkowe poddasza mają swój urok, nie warto za wszelką cenę starać się wprowadzać swojej wizji. Może zamiast wysokiego poddasza, lepiej wyznaczyć dodatkowe pomieszczenie na parterze? Można również zdecydować się na dom piętrowy. W skrajnych przypadkach może wystarczy dobry projektant wnętrz.