Jednym z ważnych czynników, który warto wziąć pod uwagę przy wyborze okien jest materiał, z jakiego są one wykonane. Wielu ludzi twierdzi, że drewno jest mniej podatne na nagrzewanie się i oziębianie, niż przykładowo aluminium. W końcu metal przewodzi ciepło szybciej niż drewno. To jednak wcale nie oznacza, że takie rozumowanie zawsze się sprawdza. Istnieje cała gama różnego rodzaju materiałów, z których wykonuje się okna. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Porównajmy te najbardziej popularne.
Jednym z takich materiałów jest winyl. Chociaż winyl jest stosunkowo tanim materiałem i ceny takich okien na ogół nie są wysokie, wcale nie musi to oznaczać, że są gorsze. Dobrze zaprojektowane, prawidłowo zainstalowane winylowe okno może być mądrym budżetowo posunięciem. Ciągle zapewni na świetną wydajność energetyczną, dzięki dobrze odizolowanemu szkle i ścisłej konstrukcji, która zapobiega wpadaniu powietrza. Winylowe okna mogą mieć ograniczoną paletę kolorystyczną. Ponadto części ludzi może się nie do końca podobać wygląd winylu w ich domu.
Kolejny materiał to tradycyjne drewno. Gwarantuje ono najlepszą jakość izolacji, wymagają jednak dużo więcej dbałości niż na winyl, drewna platerowane czy aluminium. Istnieje tu też możliwość wystąpienia zgnilizny, więc mogą nie być dobrym wyborem dla szczególnie deszczowych miejsc. Dobrze wyprodukowane okna drewniane przetrwają wiele lat. Często możemy je zobaczyć w niektórych starszych domach, i jak widać ciągle prezentują się nienajgorzej.
Ramy okien powstają także z aluminium. Nie jest to możliwie najlepszy materiał jeśli chodzi o przewodzenie ciepła. Są bardzo praktycznym rozwiązaniem w deszczowych, wilgotnych miejscach. Są bardzo odporne na nawet bardzo silny wiatr.
Drewno platerowane to też jeden z całkiem popularnych materiałów. Łączą w sobie najlepsze cechy drewna i aluminium lub winylu. Dzięki temu mamy ramy nie wymagające skomplikowanej pielęgnacji i jednocześnie odporność na zmiany temperatury, którą gwarantuje drewno. Jednak ten typ okien często może być podatny na przecieki wody, co znowu powoduje gnicie. Dlatego prawidłowa ich instalacja powinna uwzględniać wodoodporne membrany, które odpowiednio je zabezpieczą.
A co w przypadku okien kompozytowych? Te okna powstają z wiórów drzewnych i różnych tworzyw sztucznych. Mogą one świetnie naśladować wygląd drewna, a pomimo tego nie wymagać czasochłonnej pielęgnacji. Dodatkowo dzięki temu, że żywice, stosowane w produkcji pochodzą z recyklingu tworzyw sztucznych, jest to dodatkowy wybór przyjazny środowisku.
Możemy także dostać okna z włokna szklanego CSF. Są wykonane z mieszanki włókien szklanych i żywic poliestrowych. Ten typ okien na ogół jest droższym wyborem, ale nie bez powodu, bo posiadają mnóstwo zalet. Przede wszystkim są bardzo energooszczędne, dzięki niskiemu przewodnictwu ciepłą. Poza tym są to najsilniejsze i najbardziej trwałe okna na rynku. W przeciwieństwie do okien z tworzyw sztucznych, mogą być one przemalowywane nawet wielokrotnie i nie będzie im to szkodzić.