Dom luksusowy to wydatek, na który nie każdy może sobie pozwolić. Jego koszt przerasta możliwości finansowe olbrzymiej większości z nas. Może to być kwota rzędu miliona złotych, albo nawet więcej. Bo tak naprawdę od tej poprzeczki zaczyna się prawdziwa zabawa. Sama działka, na której taki dom stanie, musi być ogromna. W ekstremalnych przypadkach może się okazać, że ktoś zapłaci za działkę tyle samo, ile nieco mniej zamożna osoba za cały dom. Co jednak oprócz wielkości sprawia, że dany dom może zostać uznany za luksusowy.
Przede wszystkim piwnica. Co? Też masz piwnicę? Gratuluję, mieszkasz luksusowo. Jednak nie do końca. Jaka jest funkcja Twojej piwnicy? Bo w domu luksusowym pzechowuje tu się najlepsze wina i inne alkohole, w powietrzu unosi się zapach najwytrawniejszych trunków i znajdziemy tu szampana na każdą okazję: szampan na urodziny, imieniny, rocznicę - jest wszystko. Za ścianą znajduje się sala kinowa, z ekranem z prawidziwego zdarzenia, jest klimat, jest projektor, efekty specjalne. Czego chcieć więcej? A to nie wszystko. Bo za kolejną ścianą jest prywatna siłownia z najlepszej klasy sprzętem i dostępny 24 godziny na dobę prywatny trener. Często w piwnicy znajduje się też garaż, nierzadko z zamontowaną specjalną windą dla samochodu. Bywa, że w pomieszczeniach wyżej, znajduje się szklana podłoga, przez którą możemy zobaczyć co dzieje się pod nami. Dodatkowo absolutny mus w domu luksusowym to basen! Im większy tym lepiej. A najlepiej gdy jest kryty. Albo może zostać stworzony na dachu, by latem promienie słoneczne miały do nas bliżej. A ogród? Tu musi być co najmniej jeden wodospad. Albo rzeczka. A najlepiej i wodospad i rzeczka! Do tego oranżeria z egzotycznymi roślinami. Ponadto jeszcze w środku domu koniecznie musi się znaleźć najwyższej klasy łazienka ze spa i jacuzzi. Oczywiście potrzebna jest też olbrzymia garderoba. Najlepiej, gdy każdy mieszkaniec ma własną olbrzymią garderobę. I oczywiście w którymś miejscu musi się jeszcze znaleźć jadalnia na co najmniej sto osób, gbyby tak zachciało się nam urządzić bal.
Jak widać dom luksusowy w większości przypadków trzymamy sobie w głowie i tak najprawdopodobniej pozostanie. Są jednak pojedyncze przypadki, które mogą sobie pozwolić na takie ekstremalia. Ciekawe, jakby to było zamieszkać w takim domu.

Dlaczego tradycyjne projekty domów są popularne?