Dom mobilny – co to w ogóle jest? Z prawnego punktu widzenia ciężko go nazwać domem. Tak naprawdę jest to dom na kółkach. Czyli w zasadzie pojazd. Przede wszystkim, aby móc w takim zamieszkać wystarczy wydzierżawić działkę. Nie trzeba jej nawet kupować. Taki dom bowiem możemy w każdym momencie „przewieźć” w inne miejsce. To może być świetna alternatywa dla osób, które z różnych powodów nie mogą uzyskać pozwolenia na budowę. Tak, z pewnością wielu z nas kojarzy się to tylko z domkami na kółkach, które zabierało się ze sobą na wakacje. Można powiedzieć, że to taka ich prymitywna wersja. Dziś możemy nabyć naprawdę spory, świetnie się prezentujący dom mobilny.
Dlaczego w ogóle warto pomyśleć o czymś takim? Po pierwsze jego cena jest nieporównywalnie niższa, niż w przypadku domu, który chcemy postawić na stałe. Daje Ci możliwość zakupienia działki lepszej jakości, czy w lepszej lokalizacji, bo na sam dom wydałeś niewiele. Dom mobilny jest także tańszy w utrzymaniu.
Często zakup takiego domu jest postrzegany jako marna inwestycja. Mówi się, że sybko on traci na wartości. Jest to prawdą, ale tylko częściowo. Jeśli zakupimy razem z nim działkę, będzie to dla na korzystne posunięcie i wartość takiej inwestycji będzie szła w górę.
Korzyści z posiadania takiego domu są duże. Możemy w nich zamieszkać lub wynająć. Jego powierzchnia na ogół odpowiada małemu domkowi z dwoma sypialniami lub względnie dużego mieszkania. Z kolei jeśli chodzi o naprawę, koszty tu znów nie mogą się równać. Naprawa przykładowo dachu w domu mobilny, a dachu w domu normalnym to zupełnie różna skala kosztów. Tak samo koszty ogrzewania będą dużo niższe, ogrzewasz bowiem bardziej kompaktową przestrzeń.
Jeśli myślisz o domie mobilnym jako przejściowej opcji (5 lat lub mniej), bardzo prawdopodobne, że będziesz mógł go odsprzedać za co najmniej tyle samo, za ile go kupiłeś, jeśli tylko zadbałeś o jego dobrą kondycję. Są także świetnym posunięciem, jeśli masz już jakąś działkę i chcesz na niej coś zbudować, ale dopiero w przyszłości. Wtedy możesz tymczasowo zamieszkać mobilnie lub mieszkać tak w czasie budowy.
Wiele ludzi kupuje też tego typu domy w celach rekreacyjnych. Mogą je wszędzie ze sobą przewieźć lub postawić w jakimś lubianym miejscu, które będą odwiedzać w wolnym czasie.